سردتر ایران بازار قانون ماشین قانونی

سردتر: ایران بازار قانون ماشین قانونی شیشه دودی فصل گرما پلیس

گت بلاگز اقتصادی اینکه می گویند، پولدارها قابل شناسایی نیستند، فقط بهانه است ، چگونه یارانه کم درآمدها زیاد می شود؟

با ساختن فرهنگ مناسب می‌توان از هدرفت منابع مالی کشور جلوگیری کرده و آن را با مدیریت صحیح به حوزه تولید و مصرف هدایت کرد.

اینکه می گویند، پولدارها قابل شناسایی نیستند، فقط بهانه است ، چگونه یارانه کم درآمدها زیاد می شود؟

به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، قانون هدفمندی یارانه در سال 88 به وسیله مجلس شورای اسلامی در 16 ماده به تصویب رسید. قانونی که قرار بود اصلاحاتی را در جهت اعطای یارانه در مباحث متفاوت از جمله حامل های انرژی در دستور کار قرار دهد که طبق این قانون قیمت حامل های انرژی در سال پنجم اجرا، واقعی شود یعنی دولت هیچ گونه یارانه ای به حامل های انرژی تخصیص داده شده است ندهد و تماماً به وسیله مصرف کننده پرداخت شود ولی هم اکنون همگان از این قانون فقط میزان یارانه اعطایی از سوی دولت به سرپرست خانوارها را می شناسند.
به گفته بعضی کارشناسان هدفمندی یارانه ها، امری مورد نیاز و مهم جهت اصلاح مدیریت منابع و هزینه های دولت بود که به صورت قانون درآمده و مورد نیاز الاجرا شد ولی روند اجرای آن به خاص در سال های گذشته موجب شده است تا این قانون به یکی از چالش های مدیریت اقتصادی دولت تبدیل شود تا جایی که علی طیب نیا وزیر اقتصاد در اظهار نظری جالب عنوان کرد: دولت ماهانه بیش از 3 هزار میلیارد تومان یارانه می پردازد و شب هایی که قرار است یارانه بپردازیم، شب مصیبت عظمای دولت است.

عبارات مهم : انرژی

درحالیکه این قانون فقط به پرداخت یارانه از سوی دولت محدود نمی شود و موارد گوناگونی دارد که به آن توجه خاصی نشده هست. طرحی که به رغم ایرادات وارده بر آن توانست بخش اندکی از درد قشر بی بضاعت را دوا کند.
در سال های گذشته از بین بردن یارانه اقشار پردرآمد و سه دهک بالای درآمدی مطرح شد، لیکن اجرایی نشد و با روی کار آمدن دولت تازه هم عنوان شد که افرادی که نیاز به یارانه ندارند، از دریافت آن انصراف دهند که این طرح نیز مورد استقبال چندانی قرار نگرفت.
به نظر می رسد قانون هدفمندی یارانه به نشانه خود نرسیده و اعطای یارانه به همه اقشار جامعه موجب شده است تا قانونی که در جهت عدالت اجتماعی وضع شده است بود، نتواند آن را محقق کند و ادامه این روند، قانون مذکور را از مسیر تعیین شده است بسیار دور می کند و با اجرای درست این قانون می توان بر یارانه افراد فقیر اضافه کرد.
حذف یارانه پردرآمدها نخستین گام بازگشت قانون هدفمند به مسیر مهم خود هست، موضوعی که نایب مدیر کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در مورد آن عنوان کرد: عزم جدی در دولت جهت آن وجود ندارد، به همین منظور باید منتظر ماند و دید اصلاحاتی در روند اجرای قانون هدفمندی صورت خواهد پذیرفت یا روند فعلی ادامه خواهد داشت.
عبد الله رضیان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی ضمن تأکید بر طرح از بین بردن یارانه اقشار پردرآمد، عنوان کرد: از بین بردن یارانه اشخاصی که استحقاق دریافت آن را ندارند، باید در دستور کار قرار گیرد و از دو سال گذشته مجلس شورای اسلامی با تمامی قوا بر این مسئله مهم پافشاری کرده است.
وی افزود: در وهله نخست این اقدام باید پایش شده است سپس دولت بعدی بابد نسبت به آن عملکرد خوبی را از خود ارائه داده و با همکاری و هماهنگی مجلس این مهم در مرکز توجه خود قرار دهد آیا که بیان صحبت هایی مبنی بر سخت بودن شناسایی اقشار پر درآمد، به هیچ وجه قابل توجیه نیست.
رضیان در پاسخ به این سؤال که علت عمده تعلل دولت جهت تحقق این امر چه بوده هست، گفت: متأسفانه این اقدام می توانست در نتیجه آراء تأثیر منفی گذاشته لذا انتظار می رود تا شاهد این سهل انگاری ها نباشیم و در سال های آتی با شناسایی درست این اقشار و با برنامه ریزی صحیح، بسترهای مورد نیاز را فراهم کند.
وی در آخر بیان کرد: در ماه های گذشته به علت انتخاباتی شدن فضای کشور، از بین بردن یارانه دهک بالای درآمدی به تعویق افتاده ولی این امر از نکاتی است که باید هر چه سریعتر افتاق بیفتد.
پرداخت یارانه یکسان به مردم، امری در تضاد با عدالت اجتماعی
این در حالی است که حسن حسینی شاهرودی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی چندی پیش با بیان اینکه پیشنهاد از بین بردن یارانه اقشار پردرآمد در امسال در کمیسیون تلفیق اعلام شده است بود، گفت: پیشنهاد مبنی بر از بین بردن یارانه دهک های پردرآمد و تخصیص داده شده است آن به قشر کم درآمد، اشخاص تحت پوشش کمیته امداد و شرکت بهزیستی و بخش اشتغالزایی کشور باید در الویت قرار گیرد.
وی با بیان اینکه عملکرد خوبی در این خصوص طی سال های گذشته انجام نشده هست، افزود: با توجه به ایرادات وارده بر این طرح لذا باید این مسئله با فوریت تمام مورد اصلاحات قرار گرفته و علاوه بر اعطای یارانه به اقشار کم درآمد، شاهد کارها عملی جهت خروج بخش تولید از رکود با تکیه بر یارانه به این بخش پربازده باشیم.
شاهرودی همچنین اذعان داشت: در وهله نخست دولت با این مسئله مخالفت کرده بود درحالیکه بعد از پافشاری مجلس شورای اسلامی شاهد موافقت آن بوده ایم و بایستی اصلاح روند پرداخت یارانه ها در دستور کار قرار گیرد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در آخر گفت: میزان بهره مندی یکسان اشخاص از محل دریافت یارانه ها امر صحیحی نبوده است آیا که پرداخت یکسان به همه افراد عدالت اجتماعی را به مخاطره انداخته و زندگی اشخاص بی بضاعت را تحت الشعاع قرار می دهد.
مدیریت صحیح منابع مالی باید در دستور کار قرار گیرد
در همین راستا مهدی اسلام پناه پژوهشگر اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی اظهار داشت: یارانه به عنوان یک واکنش‌ها رفاهی و مراقبتی یک بار دارد درحالیکه اگر بخواهیم، ارزیابی کنیم که محل تخصیص آن به چه دهک هایی تعلق دارد، یک بار دیگری دارد.
وی افزود: پرداخت یارانه باید جهت توسعه زیرساخت ها انجام شود که البته این کار نیازمند برنامه ریزی دقیق و جامع و نظارت مناسب بر نحوه اجرا طرح ها و پروژه های عمرانی است.
اسلام پناه تصریح کرد: با ساختن فرهنگ مناسب می توان از هدرفت منابع مالی کشور جلوگیری کرده و آن را با مدیریت صحیح به حوزه تولید و مصرف هدایت کرد و دولت می تواند از طریق ارائه طرح هایی دیگر همانند سال های بعد از انقلاب اسلامی اقدام به کمک به اقشار آسیب پذیر جامعه کند.
این کارشناس اقتصادی در آخر بیان کرد: علاوه بر این عنوان از بین بردن دهک های پردرآمد نیز به این راحتی انجام نمی شود آیا که تشخیص دقیق این کار بسیار مسئله است به همین منظور باید برنامه ریزی ها به گونه ای تنظیم شود که تمرکز ما حول محور مسئله حامل های انرژی و اتکا به درآمد آن ها نچرخد.
گفتنی است که بنابر قانون برنامه ششم توسعه نیز مصوب شد تا یارانه پردرآمد ها از بین بردن و به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی تخصیص داده شده است یابد بعد امید آن می رود تا مدیر جمهور بعدی با درنظر گرفتن منافع کشور و به دور از هرگونه اقدام پوپولیستی شرایط را جهت این امر آماده کند.
انتهای خبر/

واژه های کلیدی: انرژی | قانون | یارانه | قانونی | اقتصادی | حذف یارانه | شورای اسلامی | انقلاب اسلامی | دریافت یارانه | پرداخت یارانه | اقشار پر درآمد

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog